• 0905 331 311
  • relaxclub@relaxclub-moldava.sk

SaunovanieSaunovanie spočíva v striedaní pobytu v horúcom prostredí sauny a následnom ochladení. Pozitívne účinky sú nesporné! Ak chcete docieliť dlhodobú podporu imunity, prevenciu ochorení či celkovú relaxáciu, malo by byť saunovanie pravidelné (aspoň jedenkrát týždenne).

Saunujte sa, ale správne!

1. Očista a príprava

Po umytí a osprchovaní tela sa dobre utrite uterákom a vstúpte do sauny.

2. Prehrievanie organizmu

Pohodlne sa usaďte alebo si ľahnite. Dýchajte pomaly zásadne nosom. Ak vás pri vdychu páli, prikryte si nos aj ústa dlaňou alebo si ich choďte opláchnuť. Vyčkajte, kým sa celý neprehrejete a nezačnete sa potiť. Pred ukončením pobytu v saune si sadnite, pomasírujte si kožu končatín a trupu prstami, dlaňou alebo hubkou.

3. Ochladzovanie

Ochladzovať telo môžete sprchovaním pod chladnou vodou po dobu max. 5 minút. Začnite nohami, potom nasleduje chrbát, ruky, brucho a nakoniec hrudník. Hlavu, a hlavne zátylok, nesprchujte! Tvár stačí opláchnuť dlaňou. Ďalšou možnosťou je vojsť do vane prípadne bazéna plného studenej vody max. však na 2 minúty.

Počas ochladzovania prechádza telo tromi fázami. Najskôr vám začne byť chladno. Cievne kapiláry v podkoží sú roztiahnuté a nastavené na režim čo najväčšieho odchodu tepla. Pôsobením zimy sa rýchlo začnú sťahovať a stláčať krv do vnútorných orgánov. Po čase tak pocit chladu ustúpi.

4. Oddychovanie

Po ukončení  ochladzovania sa presuňte do oddychovej zóny. Zabaľte sa do tepla a relaxujte asi 10 – 20minút! Až potom môžete ísť opäť do sauny a celý postup opakovať (max. 2 – 3krát)

5. Ukončenie

Po záverečnom relaxovaní po poslednom pobyte v saune sa osprchujte, telo dobre umyte od potu mydlom alebo peelingom – pokožka sa krásne očistí a zjemní! Na záver sa natrite výživným telovým krémom alebo mliekom. Nezabudnite doplniť tekutiny. Polhodinovým saunovaním telo až stratí 500g vody, preto je pitný režim veľmi dôležitý. Vodu prijímajte postupne po dúškoch, najlepšie minerálku či nesladený čaj.

Po saune si doprajte oddychový režim. Ideálny čas na saunovanie je podvečer. Po uvoľňujúcom a príjemne unavujúcom „kúpeli“ je najlepšie dať si niečo dobré, ľahké na večeru a uložiť sa k spánku.

Zdravý dospelý človek môže v saune zotrvať na jedenkrát asi 15 – 20 minút. Po tejto dobe sa teplota telesného jadra zvýši zhruba o 1,5 – 2 ºC, čím dochádza k ničeniu choroboplodných zárodkov.

Najlepšia poloha pri saunovaní je poloha ležmo. Keď však radšej zvolíte sedenie, nohy majte na tej istej úrovni ako telo. Ak ich necháte vo zvislej polohe, môže dôjsť k teplotnému rozdielu a zbytočnému namáhaniu termoregulačných mechanizmov organizmu. U niektorých ľudí sa môžu vtedy objaviť bolesti hlavy či závrat.

2

Priaznivé účinky sauny na ľudský organizmus:

celkovo prehrieva pokožku i vnútorné orgány, a tým znižuje svalové napätie

zvyšuje prekysličenie krvi kyslíkom, normalizuje tlak krvi, trénuje srdcovo-cievny systém

je prevenciou proti viróznym infekciám dýchacích ciest

zvyšuje látkovú premenu

zvyšuje obranyschopnosť organizmu, otužuje

povzbudzuje hormonálne funkcie organizmu

má psychický relaxačný účinok, uvoľňuje, odstraňuje stres

urýchľuje hojenie drobných poranení

je ideálnou očistou organizmu, telo sa lepšie zbaví odpadových látok

napomáha  k odstráneniu bolestí rôzneho pôvodu (hlavy, kĺbov, svalov, …)

zlepšuje telesnú i duševnú koordináciu, náladu a príjemne unaví

Upozornenie: Saunovanie nie je vhodné pre epileptikov, ľudí so srdcovo-cievnymi ochoreniami, vysokým krvným tlakom, s chorobami pľúc, cukrovkou alebo pre reumatikov. Ďalej sa neodporúča pri všetkých virózach, horúčkových stavoch, chrípke či angíne, počas menštruácie a v období tehotenstva!

Do sauny nechoďte s plným žalúdkom (najskôr 2 hodiny po konzumácii jedla), ani po značnej telesnej námahe.

Untitled-5

Sauna v Moldave nad Bodvou – SAUNA len pre Vás – SAUNA – Infrasauna – Sauna – Moldava nad Bodvou pridaj sa knám

SAUNA – SAUNA v MOLDAVE – sauna v moldave

SAUNOVANIE – INFRASAUNA

 


Vectors
napíšte nám

Nie sme ONLINE !! Ale môžete nám poslať e-mail a my Vás budeme kontaktovať späť.

Kliknite na tlačidlo ENTER na chat